Cross Country Champions

2016 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Morgantown		Philip White, University
AAA Girls		University		Hannah Lipps, Hampshire
AA Boys			Bridgeport		Jackson Reed, Nicholas
AA Girls		Philip Barbour		*Jessica Melvin, Philip Barbour
A Girls			Doddridge		McKenzie Moran, St. Joseph
A Boys			St. Marys		*Hunter Riffle, Doddridge
* Class A Team Champions were Officially awarded, but Class A and AA were not officially
separated for Individual honors.  McKenzie Moran and Jackson Reed were the Official
A-AA Champions.

2015 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Seth Edwards, University
AAA Girls		University		Abby Colbert, Jefferson
A-AA Boys		Berkeley Springs	Hayden Harrison, Buffalo
A-AA Girls		Berkeley Springs	Jessica Melvin, Philip Barbour

2014 Champion		Team			Individual
AAA Boys		University		Seth Edwards, University
AAA Girls		University		Abby Colbert, Jefferson
A-AA Boys		Bridgeport		Brettley Harris, Webster
A-AA Girls		Berkeley Springs	Alicia Parsons, Grafton

2013 Champion		Team			Individual
AAA Boys		University		Matthew Brafford, George Washington
AAA Girls		Morgantown		Amelia Paladino, University
A-AA Boys		Bridgeport		Abe Merinar, Bridgeport
A-AA Girls		Philip Barbour		Alicia Parsons, Grafton

2012 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Jacob Burcham, Cabell Midland
AAA Girls		Morgantown		Amelia Paladino, University
A-AA Boys		Fairmont Senior		Nick Trefz, Fairmont Senior
A-AA Girls		Philip Barbour		Maggie Drazba, St. Marys

2011 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Jefferson		Jacob Burcham, Cabell Midland
AAA Girls		Morgantown		Victoria Cooke, Morgantown
A-AA Boys		Philip Barbour		Andrew Shaffer, Richwood
A-AA Girls		Philip Barbour		Maggie Drazba, St. Marys

2010 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Jacob Burcham, Cabell Midland
AAA Girls		University		Letitia Propst, Elkins
A-AA Boys		Grafton			Drew Woodford, Grafton
A-AA Girls		Philip Barbour		Sarah McCauley, Philip Barbour

2009 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Brandon Doughty, Jefferson
AAA Girls		Jefferson		Alex Dent, Hurricane
A-AA Boys		Grafton			Drew Woodford, Grafton
A-AA Girls		St. Marys		Maggie Drazba, St. Marys

2008 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Wheeling Park		Cody Pelliccioni, Morgantown
AAA Girls		University		Letitia Propst, Elkins
A-AA Boys		Ravenswood		Lenny Roach, Berkeley Springs
A-AA Girls		Shady Spring		Rebekah McBride, Frankfort

2007 Champion		Team			Individual
AAA Boys		Wheeling Park		Ryan Beabout, Wheeling Park
AAA Girls		University		Letitia Propst, Elkins
A-AA Boys		Ravenswood		Levi Grandt, Doddridge
A-AA Girls		Grafton			Rachel Buser, Berkeley Springs

2006 Champions		Team			Individual
AAA Boys		University		Ryan Beabout, Wheeling Park
AAA Girls		Morgantown		Amber Riley, University
AA-A Boys		Ravenswood		Levi Grandt, Doddridge
AA-A Girls		Doddridge		Rachel Buser, Berkeley Springs

2005 Champions		Team			Individual
AAA Boys		North Marion		David Ciarolla, Fairmont Senior
AAA Girls		Morgantown		Keri Bland, North Marion
AA-A Boys		Ravenswood		Andrew Benford, Ravenswood
AA-A Girls		Berkeley Springs	Rachel Buser, Berkeley Springs

2004 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Ryan Skotnicki, University
AAA Girls		Morgantown		Keri Bland, North Marion
AA-A Boys		Ravenswood		Andrew Benford, Ravenswood
AA-A Girls		Ritchie			Rachel Buser, Berkeley Springs

2003 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Preston			Scott Gemberling, Preston
AAA Girls		Fairmont Senior		Claire Berryman, Morgantown
AA-A Boys		Ravenswood		Adam Benford, Ravenswood
AA-A Girls		Doddridge		Valerie Peer, Berkeley Springs

2002 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Jon Nelson, Cabell Midland
AAA Girls		Morgantown		Karen Wigal, Morgantown
AA-A Boys		Ravenswood		Justin Simpson, Oak Glen
AA-A Girls		Grafton			Valerie Peer, Berkeley Springs

2001 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Tyler DeVault, East Fairmont
AAA Girls		Elkins			Zaia Wharton, Elkins
AA-A Boys		Ravenswood		Justin Simpson, Oak Glen
AA-A Girls		Charleston Catholic	Sherri Flohr, Grafton

2000 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Jay Urse, Fairmont Senior
AAA Girls		Parkersburg		Susan Davis, Hampshire
AA-A Boys		Ravenswod		Denny Hayes, Doddridge
AA-A Girls		Grafton			Jessica Taylor, Fayetteville


1999 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Fairmont Senior		Larry Atkins, Huntington
AAA Girls		East Fairmont		Holly Hunter, East Fairmont
AA-A Boys		Doddridge 		Shawn Spielman, Berkeley Springs
AA-A Girls		Grafton			Jessica Taylor, Fayetteville

1998 Champions		Team			Individual
AAA Boys		St. Albans		Ricky Moore, Wheeling Park
AAA Girls		Fairmont Senior		Jennifer Davis, Hampshire
AA-A Boys		Doddridge		Josh Watson, Magnolia
AA-A Girls		Doddridge		Jessica Taylor, Fayetteville

1997 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Fairmont Senior		Ricky Moore, Wheeling Park
AAA Girls		Fairmont Senior		Holly Hunter, East Fairmont
AA-A Boys		Doddridge		Josh Watson, Magnolia
AA-A Girls		Williamstown		Jessica Taylor, Fayetteville

1996 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Cabell Midland		Aaron Toothman, North Marion
AAA Girls		Fairmont Senior		Holly Hunter, East Fairmont
AA-A Boys		Magnolia		Josh Waston, Magnolia
AA-A Girls		Doddridge		Amy Shrewsbury, Pikeview

1995 Champions		Team			Individual
AAA Boys		North Marion		Aaron Toothman, North Marion
AAA Girls		Parkersburg		Karen Keller, Parkersburg
AA-A Boys		Doddridge		Kenny Campbell, Musselman
AA-A Girls		Berkeley Springs	Missy Wood, Cameron

1994 Champions		Team			Individual
AAA Boys		North Marion		Aaron Toothman, North Marion
AAA Girls		Parkesburg		Megan Rawlings, Parkersburg
AA-A Boys		Doddridge		Jonathan Ramezan, Gilmer
AA-A Girls		Williamstown		Melinda Moran, Doddridge

1993 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Buckhannon Upshur	Brett Hunt, Ripley
AAA Girls		North Marion		Melinda Hamilton, Martinsburg
AA-A Boys					Michael Bee, Doddridge
AA-A Girls					Tara Holtgrewe, Williamstown

1992 Champions		Team			Individual
AAA Boys		North Marion		Andy McClintic, Greenbrier East
AAA Girls		Ravenswood		Mary Ann Myer, Morgantown
AA-A Boys					Daniel Edgell, Doddridge
AA-A Girls					Stephanie Winland, Cameron

1991 Champions		Team			Individual
AAA Boys		George Washington	Jeff Roby, Huntington
AAA Girls		Cameron			Cindy Robertson, Oak Hill
AA-A Boys					Mikey Cox, Athens
AA-A Girls					Michelle Nesselroad, Ravenswood

1990 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Magnolia		Jeff Roby, Huntington
AAA Girls		Ravenswood		Paula Roby, Huntington
AA-A Boys					Sean Hunt, Gilmer
AA-A Girls					Jennifer Jones, Ravenswood


1989 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Morgantown		Chris Petsko, Morgantown
AAA Girls		Fairmont Senior		Sabrian Swiger, East Fairmont
AA-A Boys					Sean Hunt, Gilmer
AA-A Girls					Wendy Green, Athens

1988 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Fairmont Senior		Brian Floyd, Fairmont Senior
AAA Girls		Athens			Bridgett Krystynak, Greenbrier East
AA-A Boys					David Ball, Spencer
AA-A Girls					Wendy Green, Athens

1987 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Martinsburg		Buck Brooks, Keyser
AAA Girls		Parkersburg South	Suzanne Bitoni, Fairmont Senior
AA-A Boys		Magnolia		Thomas Carroll, Ceredo-Kenova
AA-A Girls		Magnolia		Wendy Green, Athens

1986 Champions		Team			Individual
AAA Boys		Wheeling Park		Tim Lucas, Elkins
AAA Girls		Elkins			Jessie Trippett, Parkersburg
AA-A Boys		Magnolia		Todd McMillion, Poca
AA-A Girls		Magnolia		Wendy Green, Athens

1985 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Morgantown		Duane Miller, John Marhsall
All Class Girls		Parkersburg south	Jessie Trippett, Parkersburg

1984 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Parkersburg South	Tracy Gilmore, Keyser
All Class Girls		Wheeling Park		Margaret Blake, Fairmont Senior

1983 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Parkersburg South	Brian Redman, Keyser
All Class Girls		Magnolia		Margaret Blake, Fairmont Senior

1982 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Parkersburg South	Steve Taylor, St. Marys
All Class Girls		Parkersburg		Margaret Blake, Fairmont Senior

1981 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Magnolia		Steve Taylor, St. Marys
All Class Girls					Mary Hines, Huntington East

1980 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Parkersburg South	Ivan Phillips, Shady Spring
All Class Girls					Cindy Campbell, Huntington East

1979 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Elkins			Mike Kominksy, Oak Hill

1978 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Elkins			Jeff Adkins, Woodrow Wilson

1977 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Fairmont Senior		Jeff Adkins, Woodrow Wilson

1976 Champions		Team			Individual
All Class Boys		St. Albans		Bill Posey, St. Albans

1975 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Martinsburg		David Bowman, Duval

1974 Champions		Team			Individual
All Class Boys		St. Albans		Kenny Hensley, Montcalm

1973 Champions		Team			Individual
All Class Boys		St. Albans		Damon Clark, Wheeling

1972 Champions		Team			Individual
All Class Boys		St. Albans		Dale Redman, Keyser

1971 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Keyser			Kim Nutter, Parkersburg

1970 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Charleston		Steve Smith, Huntington

1969 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Charleston		Tim Barnum, Williamstown

1968 Champions		Team			Individual
All Class Boys		St. Albans		Mike Wells, St. Albans

1967 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Stonewall Jackson	Wilson Smith, Huntington

1966 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Charleston		Bob Phillips, Charleston

1965 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Huntington East		Beckelhimer, Follansbee

1964 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Huntington East		Stanley Backus, Charleston

1963 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Charleston		Allen Hott, Romney

1962 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Huntington		George Mickens, Huntington

1961 Champions		Co-Teams		Individual
All Class Boys		Huntington		George Mickens, Huntington
			Charleston

1960 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Morgantown		Terry Shy, Huntington East

1959 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Morgantown		Roger Meador, Charleston

1958 Champions		Team			Individual
All Class Boys		Dunbar			Roger Meador, Charleston